מחשבים לרשות הבטיחות

המחשב הוא למעשה מתקן אלקטרוני, אשר קולט מידע מגוון, ויכול להשוותו לאפשרויות רבות האגורות בתוכו. בשלב הדגימה הוא אוסף נתונים למצב הרכב בזמן נתון, בסיוע חיישנים. החיישנים מותקנים במערכות האלקטרוניות השונות, ומודדים מהירויות, נפחים, לחצים, טמפרטורות, נקישות ועוד.

היות והמכונית הממוחשבת מופעלת בעזרת טכנולוגיה כה מתוחכמת, נשאלת השאלה מדוע לא תנהג זו במקומנו?, מבחינה טכנולוגית אין כל בעיה להפעיל את ההגה באופן אוטומטי, אולם מבחינה פסיכולוגית זה לא יעבוד. האוחזים בהגה לא ישמחו לוותר על העונג במשיכת המושכות והכנעת הרכב לרצונותיהם.

בשלב השני מעבד המחשב את נתוני הדגימה ובשלישי מגיעה התגובה. המערכת מדמה את הפעולה האופטימאלית של הנהיגה ועל בסיס המידע שזיהתה היא מעבירה הוראות מדויקות למערכות הרכב. מחשבי ניהול מנוע מתוחכמים, מאפשרים ניצולת ותנאי בעירת מנוע יעילים, שפירושם הפחתת זיהום האוויר. התקנים ההולכים ומחמירים ואי המעבר לשימוש באנרגיה חילופית, מהווים הזרקת מרץ לפיתוח מחשב בקרת מנוע.

פיתוח ויישום המערכות למניעת נעילת גלגלים בבלימה – תִמרצו לשלב את מערכות בקרת האחיזה. חלקן אף מסתייעות ב-A.B.S, ונועדו למנוע מצב של אובדן אחיזה תוך התאמה לתנאי הדרך המשתנים. החיישנים מעבירים את המידע מהגלגלים למחשב אשר מגיב בהתאם.

המחשבים ברכב המודרני הם חלק אינטגראלי ממערכות הבטיחות. המחשב קולט מידע מגוון, ויכול להשוותו לאפשרויות הרבות האגורות בתוכו. בין המחשבים המפקחים על המערכות השונות יש תיאום, על מנת לזהות מצב מסוים או תקלה במהירות ולהגיב בהתאם.

בין המחשבים המפקחים על המערכות השונות יש תיאום מלא, על מנת לזהות מצב מסוים או תקלה במהירות ולהגיב בהתאם. האלקטרוניקה תורמת אף לדיאגנוסטיקה הממוחשבת. המחשב מתריע על קיומה של בעיה במידה ויש לה השפעה על אחד החיישנים. הנהג יכול לשדר למרכז השרות על התקלות ברכבו, ולקבל את האפיון באמצעות מערכת סלולרית.

האלקטרוניקה מבוססת על רכיבים שהזרם העובר דרכם ניתן לשליטה ע"י אות חיצוני. כל רכיב אלקטרוני המכונה שבב, מכיל מיליוני טרנזיסטורים. הדור הבא הצפוי בפיתוח המיקרו-אלקטרוניקה מבוסס על מולקולות אורגניות בעלות תכונות פיזיקאליות וכימיות מגוונות. במכון ויצמן פותחו התקנים המשלבים מולקולות אורגניות עם רכיבים של מוליך למחצה רגיל.

ומי יודע אולי מציון תצא תורה?

מניעת הפרעות חשמל

המערכות האלקטרוניות המגוונות ברכב המודרני עלולות להשפיע זו על זו, בשל ההשפעות האלקטרומגנטיות, וככל שמותקנים יותר מכללים אלקטרוניים ומחשבים, כך הסיכון להתנגשות ביניהם גדול יותר.

מערכות בטיחות אלקטרוניות עלולות להשתבש מהפרעות חשמל הדדיות ומנסיעה בקרבת מקור מתח חשמלי. יצרני הרכב מודאגים הן מהליקויים הנובעים מחוסר תאימות אלקטרו-מגנטית והן מהתדמית הבעייתית של רכביהם.

מגבלה נוספת היא ריבוי האנטנות המותקנות ברכב. ושלישיה נפוצה משלבת את אנטנת מכשיר הקשר, טלפון סלולארי ואנטנת הרדיו. לעתים, כתוצאה מהתקנות בלתי מקצועיות – מודבקים חוטי תקשורת גלויים בתא הנוסעים ומבוצעים קידוחים בגוף המרכב. לצד הפרעות החשמל ההדדיות, קיים חשש להיווצרות חלודה ולנזילות מים.

חברת דלפי הציעה פתרון הולם לריבוי האנטנות, באמצעות מודול בודד המשמש לארבע אנטנות נפרדות. המודול מפריד ארבע אותות קליטה לאמצעי המדיה השונים ברכב, ללא קדחים והתקנות גלויות בתא הנוסעים. אנטנה חיצונית זעירה צמודה לשמשת הרכב בהדבקה, ואילו יחידת המודול מוסתרת בתוך התא. איכות קליטת הנתונים, עיבודם והשמעתם טובה יותר משל אנטנות בעלות החיבורים הנפרדים. אין צורך להחליף אנטנה בעת מעבר למפעיל סלולארי אחר, המשקל מופחת והמראה החזותי של הרכב נאה יותר.

מערכות הבטיחות האלקטרוניות עלולות להשתבש מהפרעות חשמל הדדיות. חשמל סטטי יכול לגרום לפריצת אש כאשר בקרבת מקום נמצאים חומרים דליקים נדיפים. במלחמת המפרץ השנייה, השליכו מטוסים אמריקאיים חוטים מיוחדים מחומר פחמני מוליך על קווי מתח גבוה בעיראק – מה שגרם לקצרים של כל מערכות החשמל.

למניעת הפרעות חשמל בטיחותיות, פותחו תכנות מתוחכמות של הדמיה ממוחשבת לבחינת התאימות האלקטרומגנטית עוד בשלבי תִכנון המערכות האלקטרוניות ברכב. בתום הייצור מוכנס הרכב לתא, המאפשר יצירת שדה חשמלי בתוכו. הבדיקה מתבצעת בעוצמות זרם שונות ובתדירות משתנה.

שליטה אל-חוטית

מעגלים אלקטרונים ממוחשבים מחליפים בהדרגה את הקשרים המכאניים וההידראוליים – לבלמים, למוט ההילוכים, להגה ולדוושות ההאצה. כבר במכוניות בנות ימינו תכולת המערכות האלקטרוניות עצומה, ובתוך זמן קצר יופעלו או יבוקרו מרבית המכללים ברכב באמצעות אלקטרוניקה.

מוט ההגה, מגבר הבלמים, נוזל הידראולי וצינורות הידראוליים יהפכו למיותרים, ומערכות אל-חוטיות יחליפו את המכללים המכאניים הכבדים והמסורבלים. יחסך משקל ומקום, ויתאפשר מתן צורה חדשה למבנה ההגאים והדוושות.

כיום, הלחיצה על דוושה או הפעלת מנוף כלשהו, שולטת מכאנית על מערכת אלקטרונית, כגון: הזרקת דלק או ניהול המנוע. כל זה יעלם לחלוטין, ויוחלף במצערת "אל-חוטית" המכילה חיישן שמזהה את רמת הלחץ המופעל עליה.

החיישן משדר הוראה אלקטרונית למחשב ניהול המנוע, ידית הילוכים "אל-חוטית" משדרת את הוראת הנהג לבקרה האלקטרונית של תיבת ההילוכים, ודוושת בלם משדרת את עוצמת הבלימה הנדרשת אל בקרת הבלמים. מערכות אלו מהוות צעד נוסף בתהליך המחשוב של המכונית המודרנית. בשילוב עם מערכות הבקרה המתקדמות, רמת הבטיחות האקטיבית הולכת ומשתפרת ומשאירה את הנהג כגורם המסוכן היחידי בשטח.

שליטה אלחוטית מחליפה את המכללים המכאניים ברכב. בטכנולוגיה זו ניתן להעביר תקשורת נוחה במחירים ובהספקים נמוכים, עם אפשרות ליצירת רשתות אישיות וכן רשתות תקשורת דינאמיות באופן אוטומטי. עקב כך ניתן לבטל מספר רב של יחידות ולתרום לשיפור הבטיחות.

מערכות "אל-חוט" חודרות לענף הרכב מתחומי החלל והתעופה. במטוסי ה-F16 הכרנו את מערכת הטיסה "אל חוט", שבהם השתמש הטייס בסטיק מיוחד ששלח פולסים חשמליים למערכות השונות במטוס.

היעלמותם של הרכיבים המכאניים כמעבירי תנועה, תאפשר להעביר את "מודול השליטה" ימינה, שמאלה או אפילו למרכז הרכב. פעולה דומה תתבצע עם יחידות ההאצה והבלימה. הנהג יוכל להעבירן בקלות מצד לצד, כשכל פעולת הניתוק והחיבור מחדש יגזלו שניות ספורות.

הבעיה העיקרית הייתה ונותרה עם מערכת ההיגוי והבלימה, שבשתיהן קיימת תקינה בטיחותית מחמירה שמקשה על פריצת הדרך. אם עד כה המערכות הללו מבוססות על פעולה מכאנית, הרי שהמעבר למערכת האלקטרונית מאתגר את מערך התקינה הבטיחותי השמרני. קשה לאתר במערכת האלקטרונית תקלה בטרם זו התרחשה ושאלת האחריות על כשל אלקטרוני עדיין לוט בערפל.

בפיתוח מערכת אלקטרונית שחשה את בקשת ההיגוי והבילום של הנהג, את רמת הדיוק שנדרשת בפעולה שכזאת ואת רמת האגרסיביות. כל המידע מעובד על ידי המחשב, התורם לשיפור הבטיחות, ומאפשר: היגוי מדויק יותר, ביטול תופעת היגוי היתר/ תת היגוי, יציבות אפקטיבית יותר ובלימה יעילה.

העברת נתונים טורית (C.A.N)

זוהי מערכת אלקטרונית מרכזית, המשלבת ומצליבה מידע מכל מערכות הרכב. מטרתה היא לקשור יחדיו את כל המערכות החשמליות ברכב לבסיס נתונים אחד שיהיה נגיש ושמיש. הפיתוח מבוסס על טכנולוגיה דיגיטאלית מתחום המחשבים, תוך התייחסות למכונית כיחידת מידע.

המערכת המרכזית מווסתת ומעבירה אינפורמציה חשמלית על כל מערכות הרכב, באופן סימולטני ובלתי תלוי, תוך יצירת הפרדה בין תתי המערכות, ובמקביל גם קישור וזיקה בין המרכיבים. מכונה גם מערכת בקרה ממוחשבת ודיגיטאלית – C.A.N DATABASE.

בשיטת התקשורת הקונבנציונאלית יש צורך בכמות גדולה של כבלים, מחברים ומתאמים שונים, לשם החלפת נתונים בין מערכות הבקרה השונות ברכב.

העברת נתונים טורית, הנקראת גם מערכת בקרה ממוחשבת ודיגיטאלית, מווסתת ומעבירה אינפורמציה חשמלית אל כל מערכות הרכב, באופן סימולטאני ובלתי תלוי. השימוש בקו נתונים בודד משפר את האמינות וזמני התגובה של מערכות הבטיחות, מאתר תקלות עצמי ומתקן אוטומאטי.

גם אם נתעלם מהעלויות הגבוהות, האמינות והנפח של כל אלו, עדיין יש מגבלות זמן בהעברת נתונים.

שיטת העברת הנתונים הטורית מקטינה את מספר החיישנים ברכב, היות וישנה אפשרות להשתמש בחיישן בודד המספק מידע למספר מערכות, כגון: חיישן סיבובי מנוע המשדר בו זמנית נתונים למערכות ההזרקה ובקרת תיבת ההילוכים האוטומטית. מספר החיבורים והחוטים קטן, הגמישות בתכנון משתפרת ומתאפשר תקשורת ועיבוד נתונים מכל המחשבים האחרים.

המערכת החדישה הזו מאפשרת להפעיל ביעילות יחידות הפעלה הפועלות בזמן אמת, להעברת קיבולת גדולה של נתונים באופן סימולטני, באמצעות חיישנים מיקרו-אלקטרונים, ועקב כך ניתן לבטל מספר רב של יחידות בקרה קטנות, כמו אורות אזהרה, ממסרי תזמון ואוטומטי הבהוב.

השימוש בקו נתונים בודד משפר את אמינות וזמני התגובה של מערכות החשמל והבקרה ברכב, מאתר תקלות עצמי ומתקנן באופן אוטומטי, יעיל ושימושי לסגירת חלונות והפעלת מגבים בעת תחילת ירידת גשם, מכוון אוטומטית את המראות בחנייה, מתאים את בקרת האקלים לתנאי מזג האוויר, מפעיל את כריות האוויר ועוד.

מהפכת ה-42 וולט

הרעיון אמנם אינו חדש, אך שילוב מתנע עם מטען ביחידה מכאנית חשמלית אחת מצמיד את הרכב המודרני להגדרת ה"אוטוטרוניקה", הכול כך מדוברת לאחרונה. מכלול מתנע – אלטרנטור מחובר ישירות אל גלגל התנופה, המקשר בין מנגנון הארכובה במנוע לבין המצמד במערכת העברת הכוח. ביטול מכללים קיימים יביא לחיסכון בעלות ובמשקל לצד פשטות ואמינות. הבטיחות גדלה ועמה הפחתה בצריכת הדלק.

צרכני חשמל רבים הוספו למכוניות החדישות. ולכן המצבר הנדרש גדול וכבד יותר, והאלטרנטור חייב לספק זרם רב יותר. המתנע המשולב עם האלטרנטור מתניע את מנוע הבעירה הפנימית במהירות גבוהה מאוד, מספק זרם גם לצרכנים גדולים וחוסך שימוש בחוטי חשמל כבדים וגדולים. העלאת מתח חשמלי מ-12 וולט ל-42 וולט תספק זרם חשמלי למערכת המיזוג, לבלמים החשמליים, לתזמון השסתומים להתנעת הרכב לאחר המתנה ברמזורים ולצרכנים נוספים.

רצועת האלטרנטור מתבטלת, ומאפשרת למתכננים למקם את מכללי המנוע ומערכותיו ביעילות רבה יותר. ההספק המופק גדול, ומאפשר הטענת המצבר מחדש, במהירות רבה, לניהול ופיקוד יעיל בהתאם לצורכי הנהג. כשהמכונית עוצרת ברמזור או בכל מגביל אחר, המנוע מדומם באופן אוטומטי במידה וידית ההילוכים משולבת לסרק.

בעת שילוב להילוך ושחרור המצמד המנוע מותנע בשבריר שנייה. בשיטה זו חוסכים בדלק ומפחיתים את תפליטי הזיהום. לרשות הנהג עומד מתג מיוחד שמאפשר את נטרול ה"סע-עצור".

מיקומו של המתנע-אלטרנטור על המשכו של גל הארכובה, מאפשר לבטל את הצורך בגלגל תנופה כבד, לחיסכון במשקל ולהקטנת צריכת הדלק. ביכולתה של יחידה מכאנית-חשמלית אחת להתניע את המנוע ולאחר מכן לחולל זרם כדי להטעין את המצבר, ולהפעיל דרכו את כלל צרכני החשמל ברכב.

מכלול מתנע – אלטרנטור מפחית את רעידות המנוע ומאזנו ביעילות. ריסון המנוע מועבר אל מנגנון הארכובה דרך גל הארכובה. נמנעת גם תופעת החנקות המנוע שהיא קריטית בעת חירום, וקל יותר לגלוש עם הרכב בנסיעה איטית במיוחד ובטיפוס על מדרכות. בשנים הקרובות נכיר יותר ויותר מערכות הפועלות על עקרון המתנע-אלטרנטור משולב, ותחזור הסיסמה "יותר חשמל פחות עמל".

חידושים בתאורה חיצונית

פנסי הלוגן מוחלפים לאחרונה בתאורת קסנון, המצטיינת בעוצמת תאורה גבוהה, ראות בהירה ויכולת שליטה במיקוד האלומה. תאורת קסנון מיועדת לתאורת מעבר ותאורת דרך, מבלי לסנוור את הנהגים הבאים ממול. את מיקוד האלומה ניתן לכוון, למשל, בהתאם למהירות הנסיעה.

הנורה מסוג "פריקת גז קסנון" תורמת לבטיחות הנסיעה ולפיזור יעיל של אלומת האור. צריכת החשמל שלה נמוכה, עומס החום בה נמוך, מרחק ההארה משתנה, והדיוק מרבי. הכנסת מערכות אלקטרוניות לתחום התאורה מאפשרת כיום לתאורה "לעקוב אחרי הכביש", כך שאם הנהג נוסע בעקומה הרי שמערכת התאורה יודעת להסיט את עצמה בהתאם.

פנסים עם פרבולה כפולה מעניקים תאורה חזקה במיוחד, ומרחיבים משמעותית את השטח המואר. פנס פוליאליפטי מגיע לטווח ארוך מאוד, ועדשה ממקדת מרכזת את אלומת האור על הדרך. המסך בין הרפלקטור לעדשה, נותן חיתוך ברור וחד של האלומה למען שיפור הבטיחות בנסיעה.

בהעדר צורך בנורות קונבנציונאליות, ניתן כיום להשפיע יותר על עיצוב חזית הרכב ולהפחית את ההתנגדות לזרימת האוויר. בדור הבא של התאורה ישולבו אלמנטים באורכי גל גבוהים שישפרו את החזר האור.

חברת B.M.W הגרמנית רשמה פטנט למערכת הכוונה אינטליגנטית של אלומת האור, היוצרת ראות אופטימאלית לנהג. המדובר במערכת חדשנית של פנסים ראשיים עם מישורי הטיה, המערכת מקשרת את מקום ההימצאות של הרכב, כפי שנקבע על ידי מערכת ניתוב הנתמכת בחיישנים, עם מידע נוסף על מהירות הרכב וההאצה הרוחבית שלו. באופן זה, מערכת ההכוון של הפנסים הראשיים יודעת להאיר את אזור הפנייה ומעבר לו.

על מנת שבמזג אוויר גרוע, יוכל הנהג להבחין בעוד מועד בתמרורים, אחד הפנסים הראשיים מפנה את קרן האור כלפי מעלה מעט ובאלכסון. בעתיד, כאשר רכב ייכנס לחנייה או ייצא ממנה, קרן לייזר תדמה את רוחבו של הרכב מלפנים ומאחור, על מנת לאפשר לנהג ראות טובה.

הדלקה אוטומטית של הפנסים מבטיחה תאורה טובה בכל התנאים. ברגע שעוצמת האור החיצוני נחלשת, כתוצאה מתנאי ראות לקויים עקב מזג אוויר, כניסה לחניון או לילה חשוך – חיישן הממוקם על לוח המחוונים מפעיל באופן אוטומטי את הדלקת הפנסים.

פיתוח נוסף בתאורה מתמקד בחיווי עוצמת הבלימה: אם נהג נוגע בקלות בדוושת הבלם, נדלק מגזר אחד של תאורה מתוך מגזרים אחדים אפשריים של אור הבלם. כאשר הבלימה רגילה נדלקים שני מגזרים, ובבלימת חירום נדלקים שלושה מגזרים.

הדלקה אוטומטית של אורות אזהרה, מקטינה את סיכוי הפגיעה מאחור. המחשב מודד את עוצמת הבלימה ומפעיל את המערכת. אורות האזהרה ממשיכים להבהב כל עוד הנהג לא האיץ מחדש. פטנט ישראלי שנועד למנוע תאונות דרכים, מבוסס כל רעיון של הדלקת אורות הבלימה מוקדם מן הרגיל, בעת חירום, בעוד הרגל רק מרפה מדוושת ההאצה.

ראיית לילה

נסיעה בלילה ובאור דמדומים מעוררת אצל נהגים רבים תחושה של אי נעימות. גם לאנשים בעלי כושר ראייה תקין, קשה להתמצא בחושך אם סונוורו קודם לכן הם מתקשים להבחין בניגודים שבין בהיר לבין חשוך. במקרים רבים כושר ראייה מוחלש הוא הסיבה לתאונות דרכים רבות.

מערכת ראיית לילה חדשה, מבטיחה דרך שונה לגמרי לראות את העולם. היא מבוססת על מצלמת אינפרא-אדום שממוקמת בחזית הרכב, ומאפשרת לראות עצמים חמים הפולטים קרינה. בצג מיוחד בלוח המחוונים מוצגים הולכי רגל ובעלי חיים הנמצאים במרחק גדול, עד פי שלושה מזה של טווח הפנסים הקדמיים הרגילים.

המצלמה מזהה את החום שנפלט מכלי הרכב או מכל גורם פולט חום אחר, ומקרינה תמונה תרמית אל לוח המחוונים או אל השמשה של תאורה אסימטרית רגילה מוגבלת. מערכת אינפא-אדום מקרינה מידע על השמשה הפנימית של הרכב ומאפשרת לנהג שלא להסיר את עיניו מהכביש. המערכת הממוחשבת שולטת על הפנסים הקדמיים ומשנה את אלומת האור ואת רוחבה בהתאם לתנאים המשתנים של הדרך.

פני הנהג. בדרך זו יכול הנהג לזהות מכשולים הצפויים בדרכו, מספר שניות לפני שהוא רואה אותם בעיניו הוא, גורם המגביר את הבטיחות בנהיגה.

עוצמת התאורה ברכב ואיכותה, יכולות להציל חיים. מחקרים מראים כי 60% מתאונות הדרכים מתרחשות בתנאי ראות לקויה. נורת VISION PLUS מאפשרת זיהוי טוב יותר של עצמים וסימנים על הכביש, שלטים ותמרורים. הנורה מפיצה אור באמצעות גז פנימי ייחודי.

הטכנולוגיה קלת המשקל והצג המתוכנן בקפידה, הופך את השימוש בשיטה זו לראיית לילה לקל, כמו שימוש במראה אחורית. זו דוגמא טובה לדרך בה טכנולוגיה מודרנית יכולה להפוך את הנסיעה ברכב לבטוחה יותר.

טכוגרף

המתקן מוכר לנו יותר בשם הקופסה השחורה. מהו, בעצם מכשיר הטכוגרף? זהו מכשיר המותקן בלוח המחוונים שבתא הנהג, במקום מד האוץ הרגיל. המכשיר כולל: מד מהירות, מד מרחק ומתקן הרושם על גבי דסקיות נייר מיוחדות את הנתונים הבאים: זמן התחלת הנסיעה, רישומי מרחק, מהירות נסיעה, הפסקות וגמר נסיעה, אבחנה בין נהגים שונים בעת הנסיעה, רישומי האצה והאטה, מהירות סיבובי המנוע, ורישום תצרוכת הדלק בעת עבודת המנוע.

מטרת הטכוגרף

הטכוגרף הוא המכשיר המספק את האינפורמציה הרחבה ביותר, בכל הקשור לפיקוח על תנועת כלי רכב. חשיבותו רבה לבטיחות בדרכים, ולתִפקוד יעיל בהפעלת כלי רכב מסחריים, משאיות, ואוטובוסים. תרומת המכשיר הוכרה כרמת חשיבות, למניעת תאונות דרכים, וככלי ניהולי ראשון במעלה לבעלי רכב.

הטכוגרף נועד לאפשר מעקב אחר אופן הנהיגה של הנהג, על ידי הגורמים המעוניינים בכך. אלה עשויים להיות: בעלי הרכב, משרד התחבורה, המשטרה וכו'. וזאת, היות ובאמצעותו ניתן לאתר עבירות על מהירות מופרזת, והפסקות מנוחה שאינן מספיקות, לפי הנדרש בחוק.

מטבע הדברים, אין הטכוגרף אהוד על כל הנהגים, הרואים בו שוטר ומלשין צמוד בתוך רכבם. הניסיון מחו"ל מלמד, לא אחת, על בעיות ביחסי העבודה בין ההנהלה לעובדים. הנהגים מרגישים כי הטכוגרף "מרגל" אחריהם, ועל כן הם מנסים להתחכם לו ולהתגבר עליו. אולם לצד הפיקוח יש לטכוגרף היבטים חיוביים. על ידי ניתוח הדיסקית, ניתן להוכיח, במקרה הצורך, את צדקתו של נהג, שמואשם לא בצדק כי נסע במהירות מופרזת, או במקרה של תאונה אשר אירעה שלא באשמת הנהג.

רישומי הטכוגרף בצורה אמינה בכל שעות היממה – חשובים לניהול יעיל של צי הרכב ומאפשרים שליטה ובקרה על כל רכב וכל נהג, 24 שעות ביממה:

1. שיפור הנהיגה: מעקב ובקרה על איכות הנהיגה של נהגים מקצועיים; איתור תקלות, טעויות ותִפעול שגוי. רישומי הסל"ד הינם ערובה לניצול אופטימאלי של המנוע בנתונים המשתנים, ומהווים הוכחה על ניצול בלתי ראוי של המנוע.

2. מעקב על דרכי הנהיגה: מהירות הנסיעה נרשמת במדויק, בכל שעה ובכל מקום. הידיעה כי קיים רישום מדויק – מהווה גורם ממתן בהתנהגות הנהג על הכביש.

3. ניצול נכון של הרכב: השוואה של ביצוע אל מול תכנון; בקרה על לוח זמנים ומסלולי נסיעה; תיעוד של שעות המתנה, חנייה ובטלה; תכנון משופר של מסלולי נסיעה ולוחות זמנים ריאליים לביצוע משימות.

טכוגרף דיגיטלי

הטכוגרף נועד לתעד נתוני נסיעה ברכב. ניתן באמצעותו לאכוף את תקנות התעבורה הרלוונטיות, כגון: מהירות נסיעה, שעות הנהיגה והמנוחה, מרחקי הנסיעה ועוד. בניגוד לטכוגרף המכאני ששירת שנים רבות, מצטיין הדגם הדיגיטאלי ברישום הממוחשב. כלומר, אין צורך בדסקות נייר ואין יותר מחט הרושמת את הנתונים.

המערכת החדשה מבצעת ביקורת עצמית ומתריעה על כל פעולה לא תקינה של הטכוגרף. הכרטיס החכם יכול לצבור את הנתונים שנאספו על ידי הנהג למהלך חודש לפחות. בחברות הובלה ולכלי רכב המחויבים על פי חוק להתקין טכוגרף, ניתן לפרוק את המידע שנצבר למחשב המשרד. שיבושים במתח ההפעלה או כל אירוע חריג אחר, נרשם בזיכרון הטכוגרף.

הטכוגרף הדיגיטאלי מותקן בצורה מקורית בלוח השעונים ומחובר ישירות למערכות הבקרה הממוחשבת של הרכב. באפשרותו למדוד את זמן הנסיעה של הרכב, המרחק ומהירות הרכב. הנתונים מאוחסנים בקופסה השחורה ובכרטיס האישי החכם של הנהג. בניגוד לטכוגרף הרגיל, אין בו מחט ואין יותר רישום על גבי דיסקאות נייר שהולכות לאיבוד.

ניתוח ממצאי הטכוגרף הדיגיטאלי נמסר לנהג בזמן אמת, למתן התראה על חריגה משעות העבודה המותרות. קריאת הכרטיס האישי באמצעות מחשב נייד וחיבור מהיר מקל על מלאכת האכיפה של המשטרה ושל מנהלי התחבורה. המחשב הוא זה שמאתר את העבירה שבוצעה גם בדיעבד, ומונע את הצורך למסור את הדסקות לפענוח יקר.

מערכת ההפעלה רושמת בזיכרון אירועים חריגים, כגון שימושים במתח ההפעלה, כרטיס חכם או קופסא שחורה לא תקינים, שעות נהיגה חריגות, מהירות וכו'. קריאת הכרטיס האישי על ידי מחשב נייד וחיבור מהיר נעשים במהירות ובקלות, וכל עבירה או ניסיון לשבש את הנתונים נחשפת במהירות.

המערכת הדיגיטאלית מבצעת אף בדיקות עצמאיות, בכדי לחשוף ולהתריע על פעולה לא תקינה של הטכוגרף. הנהג אף מקבל התרעה בזמן אמת כאשר הוא נוהג מעבר לשעות המותרות לו על פי החוק. לרשות הנהג עומד תפריט, שבו הוא יכול לציין את הפעילות אותה הוא מבצע באותו רגע, וביכולתו לבחור בין נסיעה, מנוחה וטיפולים ברכב.

קופסה שחורה למידע ממוחשב

בניגוד לטכוגרף המסורתי, למערכות מידע ממוחשבות יש יתרון בתחום הבקרה על הרכב ועל הנהגים השונים העובדים בשירות החברה. במחשב מוזנים כל הנתונים על פעולת הרכב, שמות הנהגים, שעות ומרחקי הנסיעה, שעות ההמתנה והמנוחה, מועדי תדלוקים ועלותם.

משלל הנתונים הללו ניתן להפיק מגוון רחב של דוחות תפעוליים לבדיקת הרווחיות הכוללת של הרכב והנהג, ובהם צריכת דלק ועלויות טיפולים, השוואה בין כלי רכב ונהגים, מהירויות נסיעה, מועדי החלפת צמיגים ועוד.

לאיסוף הנתונים שהצטברו ברכב ועיבודם הסטטיסטי יש יתרון לוגיסטי בציי רכב. יחידת העיבוד הממוחשבת מחוברת ישירות לטכוגרף ולחיישני אספקת המידע על המתרחש ברכב. בדרך זו ניתן לתמחר טוב יותר את עלויות ההובלה.

מכונית הצופה ומפענחת את סביבתה

במצבי נהיגה קריטיים כל שבריר שנייה יכול לקבוע האם תתרחש תאונה או לא. בטכנולוגיה החדישה המכונית חשה את סביבתה, שואבת מידע ואזהרות מאובייקטים שונים, ומבצעת תמרוני נהיגה מהר יותר מאשר נהג מיומן.

תאונות רבות היו יכולות להימנע אילו הנהג היה מגיב חצי שנייה קודם לכן, ובהן: פגיעות חזית אחור, תאונות חזיתיות, שינוי נתיב, אי שמירה על מסלול נסיעה, תאונות המתרחשות בצמתים ופגיעות בהולכי רגל. לכל אלו ואחרות פותחו המערכות החדישות, המבחינות בסיטואציות מסוכנות ותומכות בדרך הטובה ביותר, בנהג ובתמרוני נהיגתו.

בשימוש מערכות הנחיית נהג ללא התערבות אקטיבית

מערכות אלו הן רק מזהירות את הנהג או ממליצות על תמרוני נהיגה וחנייה אופטימאליים במרחב מוגדר. חיישנים מזהים עצמים בנקודות מתות, ומעבירים לנהג הוראות אופטיות באמצעות דיודה ליד המראה החיצונית. המכשולים מסוננים והנהג מקבל רק את המידע הרצוי. חיישן שינוי נתיב מקנה תמיכה נוספת לבטיחות; מצלמת וידאו מזהירה את הנהג אם הוא משנה נתיב ללא הפעלת האיתות. האזהרה יכולה להיות קולית דרך הרדיו או מכאנית בצורת תנועה קלה של ההגה.

חיישנים לתחושה סביבתית מאפשרים אף את המעורבות האקטיבית בנסיעה. בסיוע טכנולוגיית אולטרה סאונד ניתן לבקר עצמים בטווח הקצר, ואילו לסריקה ממרחק נעזרים בחיישני רדאר. אונה צרה של הרדאר סורקת את המרחב לפני הרכב, ומזהירה את הנהג, אם הוא שומר על שולי בטיחות מתאימים מהרכב שלפניו. בעת הצורך מתערבת המערכת בניהול הבלמים והמנוע, וזאת במהירות שמעל 30 קילומטר בשעה.

בקרת שיוט אינטליגנטית

מערכת מתוחכמת של בקרת שיוט קובעת אוטומטית את מהירות הנסיעה במרחק בטחון קצר מהרכב שלפניו. קרני לייזר בטווח קצר קוראות כל הזמן את המרחק מהרכב שמלפנים, ונותנות פקודה מתאימה למערכת הבלימה או ההאצה של הרכב. במלים אחרות, הרכב החדיש מתאים את עצמו אוטומטית למהירות התנועה בכביש, וחוסך לנהג את פעולות הנהיגה הרוטיניות. כך, כל שהנהג יידרש לעשות הוא לבצע את פעולות ההיגוי, וגם כאן יקבל סיוע ניכר מהמחשב.

המערכת מבוססת על מדידת הטווח וחישוב המהירות היחסית בין המכונית שבה היא מותקנת לבין כל מכונית שנעה או ניצבת בנתיב שלפניה. במידה והמהירות נמוכה מן המהירות שנקבעה בבקרת השיוט, המערכת מפחיתה אוטומטית את מהירות הנסיעה עד להעלמות המכשול.

בקרת שיוט אינטליגנטית מסוגלת להגיב לסביבה:

להאט את המכונית כאשר המכונית שמלפנים מאיטה, ולהאיץ עד למהירות מוגדרת מראש.

בעת נסיעת בעיקולים קולט החיישן גם תנועה שבאה ממול, וכדי למנוע עצירות לא נחוצות – קיימת מערכת פיצוי, שמזהה את העיקולים ומצרה את גזרת ההתייחסות של החיישן.

מערכת זו, המופעלת בטווח מהירויות שבין 150-35 קמ"ש, אינה מושפעת מתנאי מזג אוויר או ראות לקויה, הודות להפעלתה על ידי אותות רדאר. הרדאר מורכב על הגריל של הרכב, ומזהה ומחשב את המרחק בין כלי הרכב עד 120 מטר, על ידי שליחת אותות וקליטתם חזרה.

המערכת שומרת על מרחק בטיחותי בין כלי הרכב, וכאשר מרחק זה מצטמצם מופחתת אספקת הדלק, על מנת להקטין את מהירות הרכב, ובעת הצורך מופעלת מערכת הבלמים. במידה והמרחק קטן מופעלת התראה המאותתת לנהג ללחוץ על הבלמים, על מנת למנוע התנגשות אפשרית.

מטרתו העיקרית של בקרת שיוט אינטליגנטית היא להפוך את הנהיגה לבטוחה ורגועה יותר, אולם אינה מהווה מערכת בלימה אוטומטית או תחליף לנהג עֵרַני ואחראי.

מערכת התרעה מוקדמת בנסיעה

בחזית הטכנולוגיה קיימות מספר מערכות התרעה מוקדמות, המסייעות לנהג בעת נסיעה בתנאים מגבילים.

במרצדס פותחה מערכת המפעילה אזעקה רועשת שמקפיצה את הנהג אם הרכב סוטה מהמסלול, ובכך הוקטנה במחצית מספר ההתנגשויות שבהן מעורבות מכוניות עם מערכת זו.

בוולבו מותקנת מערכת להתרעה בפני התנגשויות: צג ראיית לילה על לוח המחוונים, שמראה על גופים המצויים מעבר לטווח הפנסים. ויש גם מערכת התרעה מפני קרח על הכביש, שעלול לגרום להחלקה לא מבוקרת. היא בודקת את טמפרטורת האספלט ומתריעה כאשר היא יורדת מתחת לנקודת יצירת הקרח.

בלנצ'יה פותחה מערכת משולבת, המזהירה את הנהג מפני סטייה מנתיב הנסיעה. מצלמה זעירה המותקנת על מראת צד שמאל מזהה רכב שנוסע באותו כיוון נסיעה בנתיב סמוך. מיד עם איתורו מופעלים אותות קוליים וויזואליים שמזהירים את הנהג במידה וסטה ממסלולו. על המראה מותקנת מצלמה נוספת המכוונת לפנים, ומיועדת לגלות שינוי בנתיב הנסיעה עקב חוסר תשומת לב הנהג. גם כאן ניתנים אותות אזהרה לנהג, כולל רטיטה קלה של גלגל ההגה.

מערכת נוספת מצוידת במכ"ם, המותקן בחזית הרכב ומדווח לנהג על סכנת פגיעה מגופים המצויים במרחק של עד 150 מטרים. בתוך הרכב מותקן מסך קטן, שמציג את הגופים שנקלטו על ידי המכ"ם ומשמש כעיניים בוחנות נוספות לנהג בתנאי ראות קשים.

מכ"ם לייזר מתריע על סכנת תאונה כאשר מרחק הביטחון קטן מדי, או כאשר הנהג נוסע מהר מדי ומתקרב לרמזור אדום. המחשב מתריע גם כאשר הנהג עובר על המהירות המותרת באותו קטע כביש, וגם ברגע שבו הנהג נכנס לרחוב מסוים בניגוד לכיוון התנועה.

מכונית דואגת

במכונית שפותחה בשיתוף פעולה עם חברת האלקטרוניקה סוני, הותקנו חיישנים אלקטרונים, המאפשרים למדוד את קצב הדופק של הנהג ואת רמת ההזעה שלו. כאשר הנהג עצבני, היא מרגיעה אותו בקול ידידותי ומודיעה לסביבה על מצבו באמצעות שינוי צבע הפנסים שבחזיתה לאדום.

צבעים נוספים משקפים "מצבי רוח" של המכונית עצמה – שִׂמחה, עצב, הפתעה ופחד. כמשאירים אותה לבדה היא משמיעה אנחת געגוע. האורות הקדמיים ממוקמים כך שהם מזכירים עיניים, והמראות הצדדיות נמצאות במקום האוזניים.

כשבעל הרכב מתקרב, המכונית מאירה באור צהוב-כתום עליז. תקר או מחסור בדלק יביאו אותה להבהב באור כחול עם "דמעות". פנייה חדה או עצירת פתע מרגיזים אותה, והיא תביע את זעמה בצבע אדום. בחלק האחורי של המכונית, הדומה לחלקה הקדמי, אפשר למצאו אנטנה דמוית זנב מתנדנד.

"המאהבת השקטה" הופכת ל"מאהבת דואגת", שמזהה את צרכיו של הנוהג בה ומטפלת בו כדי להגביר את בטיחותו ונוחיותו ולהביאו בשלום למקום חפצו. בעזרת חיישנים רגישים המותקנים במרחב הישיבה והפעולה של הנהג, ניתן לקבוע את מצבו הנפשי ואת רמת הלחץ בו הוא נתון.

אם הנהג לקה, למשל, בהתקף לב פתאומי, יעבירו מערכות המחשב במכונית מידע למרכז רפואי באזור, שיוכל לאתר את מקומו של הרכב ולשלוח עזרה ראשונית בהקדם. במקרה של תאונה עם נפגעים, יתבצע קישור מהיר מהמכונית למערך חילוץ.

מערכת המחשוב במכונית תעביר את הפרטים האישיים של הנהג ושאר הנוסעים לחדר חירום רפואי.

מכונית אינטליגנטית הלוקחת פיקוד בחירום

עידן חדש הוצג לאחרונה על ידי מספר דגמי יוקרה, בדמות המכונית האינטליגנטית שיכולה ליטול את הפיקוד על הבלימה או על ההיגוי, אם החיישנים מבחינים בכמות רבה מדי של אלכוהול בנשימתו של הנהג או שמבחינים בשינויים בדפוסי התנהגותו.

תקשורת בין מחשבי כלי הרכב, מתריעה ומזהירה בעת סכנה:ֹ הן בצורה מילולית על השמשה הקדמית והן בצפצוף אזהרה קולי. במקרה של תאונה עם נפגעים, יתבצע קישור מהיר מהמכונית למערך חילוץ וחירום רפאי.

תפיסה טכנולוגית חדשה, שהוצגה לעיתונאי הרכב, בדגמי הקונספציה, מאפשרת לנהג ללחוץ על כפתור ולעבור למצב של נהיגה אוטומטית לחלוטין. במצב זה, המחשב שברכב אוסף נתונים ממכ"מי הלייזר שמותקנים בהיקף הרכב, מחיישנים סטריאופוניים, ממערכת תקשורת רב-כיוונית וכן ממערכת בקרת התנועה האזורית שמספקת מידע למחשב שברכב.

גם במצב של נהיגה רגילה, המחשב עוזר לנהג להימנע מטעויות, ומתריע בפניו על אזהרות חירום: הן בצורה מילולית על השמשה הקדמית והן כצפצוף אזהרה קולי שקשה להתעלם ממנו. התעלמות תגרום להפעלה אוטומטית ומבוקרת של הבלמים. אם לחיצת חירום על הבלמים איננה מונעת תאונה, המחשב שמותקן ברכב יבצע היגוי חירום לנתיב הנסיעה הפנוי.

טלמטיקה

המונח "טלמטיקה" הוא שילוב של המלים טלקומוניקציה ואינפורמציה, ומתייחס לשילוב בין טכנולוגיות מחשבים וטכנולוגיות תקשורת. ניתן לסווגן לכמה קטגוריות – ניווט, סיוע חירום ותיקוני תקלות ברכב, שירותי בידור וחדשות. לטלמטיקה פוטנציאל עצום בשיפור הבטיחות, בתפעול הרכב ובתקשורת הנחוצה במצבי חירום.

"טלמטיקה" יוצר מימד חדש בנסיעה ברכב המודרני. לדוגמא, דיווחי תנועה בזמן אמת וניתוב חילופי, המשפרים את מערכת הניווט שברכב. סיוע מהיר, עבור מי שנתקע לצד הדרך, יתקבל ממרכז השירות, הודות ליכולת להיכנס הישר למערכת המחשב של הרכב ולבצע אבחון מרחוק. במידה והדיאגנוסטיקה מחייבת שליחת רכב חילוץ, ידאג מומחה השירות לקחת עימו את החלקים המתאימים וידע בדיוק להיכן לנסוע.

האפשרויות שהטכנולוגיה הזו מציעה רק יגדלו בעתיד, ואין ספק שבעתיד הקרוב היא תהפוך לחלק אינטגראלי מהרכב. רשת האינטרנט, תקשורת לוויינים ותקשורת סלולארית הינם הגורמים העיקריים שהביאו להתפתחות הטלמטיקה. בתחילה נתנה המערכת בעיקר שירותי חירום, להזעקת עזרה לנהג שנתקע עם רכבו בדרך, ובהמשך שולבו גם אמצעי מיגון במערכות התקשורת, כפתורי מצוקה או קריאה לעזרה, וכיום היא משולבת גם במערכות איתור הרכב.

ניתן אף לשלוט, באמצעות הטלמטיקה, על הרכב ממיקום מרוחק. לנעול אותו ממרכז בקרה ולדווח למוקד חירום במידה וקרתה תאונה שהביאה לניפוח כריות האוויר.

תקשורת

הירידה החדה בעלויות התקשורת הסלולארית ופיתוח רשת האינטרנט, מאפשרים כיום לנצל ביתר יעילות את העברת המידע בקלות ובמהירות.

הרשתות הסלולאריות של היום, מקנות טווח כיסוי גיאוגרפי רב להעברת תקשורת מגוונת בזמן אמת ובצורה מאובטחת, ולמעשה ניתן להתייחס לכל מכונית כחלק מרשת מידע שמתנקזת לבסיס נתונים מרכזי.

משמעות השימוש במערכת מיקום גלובלית, יחד עם חיבור סלולארי, היא שבכל מקום ובכל עת ניתן לדעת את מיקומו המדויק של הרכב ולקיים עמו קשר רציף.

האינטרנט יספק דיווחים מהבורסה, כותרות חדשות ונתונים אחרים שמעוניינים לשמוע בזמן הנסיעה. בנוסף, תהיה גישה לאתרי סחר אלקטרוני. ניתן אף להקשיב להודעות דואר אלקטרוני ולהשיב להן, הודות לתכנת המרת כיתוב לדיבור.

טלפון סלולארי פנימי הינו תנאי לכל מערכת תקשורת מתקדמת. ראשית, יש צורך בטווח שידור מוגדל שמספקת אנטנת הטלפון. ושנית, הטלפון חייב להיות מסוגל לשרוד גם בתאונות כדי שיוכל לחייג לקבלת עזרה. מערכת גלובלית לטלפונים ניידים – GSM הינה הסטנדרט האירופאי לתקשורת דיגיטאלית סלולארית. עוד בשימוש מערכת GPRS, המשדרגת את ה-GSM ומאפשרת העברת נתונים מהירה פי שלוש

העדר ריכוז בנהיגה הוא האויב מספר אחד של כל נהג. כשנוהגים צריך לנהוג ולא לעשות שום דבר אחר. אנחנו מאוד עסוקים בסכנות הקרינה של הטלפונים הניידים, אבל מתעלמים מהסיכון בשיחות טלפון בשעת נהיגה. גם כאשר מדובר בשיחה באמצעות דיבורית או אוזניות, הסיכון גורם ל"עיוורון מחוסר תשומת לב".

כדי לקבל מידע מקיף יותר דרך הטלפון, ניתן להתחבר לאתר מיוחד באמצעות דפדפן סלולארי מסוג WAP, המוגדר כפרוטוקול אפליקציות אלחוטי שנועד לעשות סטנדרטיזציה של הדרך בה ניתן להתחבר לאינטרנט בעזרת מכשירים אלחוטיים.

מחשב תקשורת חדיש שהוצג, מזהה פקודות בדיבור ומבצע את ההוראות המתקבלות. מודול הבקרה מופעל במערכת חלונות של מיקרוסופט ומותקן בלוח המחוונים, כשהמחשב והתקליטורים מאוחסנים בתא המטען. יש למחשב תקשורת זה אוצר מלים של יותר מ-1000 מלים. הוא מבין פקודות, כדוגמת החלפת תחנות רדיו והפעלת מערכות שמע, הוא מתרגם מסרים בדואר האלקטרוני ומסייע בניתוב מסלול הרכב באמצעות הניווט הלוויני.

הרכיב התקשורתי המדובר ביותר לאחרונה, הוא "השן הכחולה", שמסוגל לקלוט ולשדר נתונים בטווח של עד כ-10 מטרים. מימדיו זעירים ומבנהו פשוט. הוא כולל משדר, מקלט ואנטנה. שימושיו הטכנולוגיים רבים, ובמיוחד שעלותו זולה ומימדיו כשל גודל צ'יפ.

השן הכחולה תשולב עם מהפכת התקשורת האלקטרונית בעשור הקרוב. פרט למנוע, גם מערכות הבלימה וההיגוי עתידות לפעול אלקטרונית. הפקודה של הנהג תועבר דרך כבלים חשמליים או באלחוט עד להפעלת הבלמים וההיגוי. פעולה דומה תתרחש בדוושת ההאצה. זו תהפוך לדוושה אלקטרונית שמעבירה את הפקודה למחשב והוא זה שיתרגם אותה להאצה אופטימאלית.

מערכת מיקום גלובלית – G.P.S

מערכת מיקום גלובלית Global positioning system – מבוססת על 24 לוויינים החגים סביב כדור הארץ בגובה של 17 ק"מ. כל נקודה מעל כדור הארץ מכוסה על ידי ארבעה לוויינים המצליבים ביניהם מידע. ניתן לקבוע מיקום בכל מקום בדיוק של בין 10 ל-100 מטרים.

ניתן לקבוע לא רק מיקום אלא גם את מהירות הנסיעה וגמיעת הדרך. מערכות מיקום לוויניות, המשולבות עם אפליקציות אלחוטיות, מאפשרות תקשורת בין הרכב והנהג ובין מחשבים המצויים במיקום מרוחק.

המערכת הלוויינית עוזרת לנהג לתכנן את מסלול הכבישים שיובילו ליעדו.

מערכות ניווט לוויני GPS, מספקות מידע בזמן ובמקום שאתה זקוק לו, ואמורות לאפשר הספקת שירותים מבוססי אינטרנט בזמן אמת. הגרסה הרגילה משתמשת בנתונים המאוחסנים בתוך המכשיר, כמו שעושה יחידה נישאת, ובמהדורה האחרונה משלבים את טכנולוגיית "השן הכחולה".

מערך ה-G.P.S פותח, כחלק מתכנית "מלחמת הכוכבים" של משרד ההגנה האמריקאי, לשמש כעזר ניווט לזרועות הצבא. ההצלחה גברה על הציפייה, ותוך עשור שולבה המערכת ליישומים אזרחיים מגוונים, עד לרמת מכשירי כף היד.

לדור האחרון של ה-G.P.S יש במקביל 12 ערוצי קליטה של לוויינים, המאפשרים להציג מיקום תלת-מימדי, המורכב מקווי אורך, רוחב וגובה מעל פני הים. הקליטה כמעט ואינה מושפעת ממזג האוויר ומתפקדת ביעילות גם בתנאים טופוגרפיים קשים.

ניתן גם לאתר מרחוק את מיקומו המדויק של הרכב, והורים למשל יכולים לבקר ולשלוט במהירות נסיעת ילדיהם. המערכת תאפשר להורים ליצור קשר עם ילדיהם באמצעות אינטרנט, ביפר או טלפון סלולארי, ולהגיד להם להאט את מהירות נסיעתם.

מולטימדיה

הטכנולוגיות כיום מאפשרות לעשות דברים שבעבר הלא רחוק נראו כאילו יצאו מתוך סרט מדע בדיוני. על גבי מוניטור בתא הנהג מספקת תקשורת לוויינית, כל העת, מידע על כבישים עמוסים ופקוקים שבדרך. בדרך זו, המערכת מסייעת לנהג לנצל טוב יותר את שעות עבודתו.

רשת ברוחב פס גבוה דרושה למשלוח קול ותמונה אל הצגים. בשיטה החדישה ביותר מותקנת רשת סיבים אופטיים פלסטיים המשגרת נתונים במהירות של 150 מגה בייט לשנייה. הרשת פועלת כשכבת העברה, המשגרת את הנתונים שהיא מקבלת מבחוץ אל הרכיבים האלקטרוניים שברכב.

התצוגה המרכזית במולטימדיה משלבת תצוגת נתוני הנהיגה ונתונים אחרים לכלל תצוגה נוחה לשימוש. המסך המואר מציג מגוון אפשרויות, כגון: מפת דרכים, טמפרטורה חיצונית, זרימת האוויר מהמזגן, תאריך, נתוני התחנה הנקלטת, נתוני הנהיגה, ועוד.

לשליטה באופציות השירות, בפרט בווידאו ואודיו, המוצעות למערכות מידע ובידור, פיתחה חברת B.M.W הגרמנית מערכת המכונה I drive. היא מכילה כפתור דמוי עכבר המופעל במגע, ושולט במערכות הניווט, תקשורת, בידור, בקרת אקלים, מידע כלכלי, תוצאות תחרויות ספורט ועוד.

אין עדיין מחקרים חד משמעיים שבחנו את הסוגיות של חוסר תשומת הלב והסחת דעתו של הנהג משימוש במולטימדיה. ייתכן כי בעתיד יוגבלו הפעלת מערכות הבידור והמידע אך חשיבות המולטימדיה אינה מוטלת בספק.

מחשב אישי

באג המילניום עבר חלף לו ללא זכר ומהפכת המידע כובשת בהדרגה את עולם הרכב. המחשב מאפשר לנוסע להשתמש בתוכנות ולעבוד תוך כדי נסיעה, או להעביר את זמן נסיעתו במשחקי מחשב. ביכולתו לנצל את הטלפון הסלולארי, על מנת לשלוח דואר אלקטרוני או לגלוש באינטרנט.

באמצעות הסטנדרט החדיש, מסוג GPRS, לתקשורת דיגיטאלית סלולארית, יכול בעל הרכב לשמור על חיבור קבוע לאינטרנט, ללא צורך בחיוג מחדש של מספר גישה בכל התחברות. החיוב מבוסס על כמות הנתונים שעוברת בפועל בערוץ, ולא על זמן אוויר כבעבר.

ניתן להעביר מידע ודיבור בו זמנית על אותו הקו. ומשמעות הדבר, שהנהג יכול לשוחח תוך שהוא מקבל או שולח קבצי נתונים.

מחשב כף יד, מסוג palm, הוכנס גם כן לשימוש ברכב. מדובר במחשב זול יחסית שצריך רק לחברו אל שקע המצית ולהפעילו. מחשבון זה מתוצרת דלפי וסימנס מאפשר לקבל חדשות ודואר אלקטרוני, ומתקשר אל חיישני הגלגלים, A.B.S וכו'.

המידע מתקבל באמצעות ערוץ FM מהרמקולים שבמכונית. מודול טלפון משולב לתוך מחשב כף יד חדש, מאפשר ניהול תקשורת דו כיוונית באמצעות מערכת מסרים קצרים עם המחשב המרכזי של מוקד בקרה. הוא מותקן על לוח המחוונים ברכב, וניתן להרחיבו להצגת מפות ניווט בזמן אמת, תכנון צירי תנועה, מעקב והתרעה למניעת גניבה, סורק ברקוד ועוד.

מחשב אישי מתוכנן להשתלב גם במכוניות עממיות. מדובר במחשב קומפקטי, במארז שמתאים לתושבת הרדיו דיסק מלפנים, או להתקנה במרכז הרכב, עבור היושבים במושב האחורי. הוא כולל מסך מגע, מערכת ניווט לוויני (GPS), דיסק קשיח, כונן סי די רום מובנה ומקלדת אלחוטית. ניתן להאזין למוזיקה בפורמט MP3 ואפילו צפייה בסרטים בפורמט VCD.

ניהול ציי רכב

הודות להתקדמות הרבה בשדה האלקטרוניקה, נפתח עידן חדש בתחום מערכות הבטיחות. חברות רבות עושות שימוש בתוכנות ניהול, שמבוססות על תקשורת מחשבים ועל אתרי אינטרנט שמרכזים את כל המידע הנדרש.

השימוש בטלמטיקה לניהול ציי רכב מייעל את הלוגיסטיקה ואת העבודה היומיומית בחברות ההובלה. הלקוחות דורשים להתאים את ההובלה לצרכיהם, ולא להיפך. ניהול ציי רכב חייב להתאים את עצמו ללוח הזמנים של הלקוח, לאפשרויותיו ולדרישתו לספק מידע מדויק על מיקום הרכב בכל עת.

קל יותר להיענות לבקשות שטיבן הוא הובלה נוספת במשאית שנוסעת ממילא ליעד קרוב ואשר אינה מנוצלת במלוא יכולתה, או הובלת סחורה בכיוון הנגדי למניעת שובה ריקה.

מערכת ניהול ציי רכב מאפשרת לאתר נקודות תורפה בחברה, כגון, עבירות תנועה שמצריכות קיום הדרכה לנהגים – כדי להשיג עבודה אפקטיביים ויעילה יותר, צריכת דלק מופרזת באחד מכלי הרכב, שימוש חריג או שימוש בכלי רכב שיעילותו נמוכה והוצאות תפעולו גבוהות.

מערכות ניהול ציי רכב נשענות על היכולת להעביר באמצעות הטלפון הודעות טקסט קצרות (SMS) מהנהג ואליו או להתחבר לאתר אינטרנט מיוחד.

מערכת מִחְשוב אינטראקטיבית

המחשב מסייע, ביתר קלות, בפתרון בעיות תובלה מורכבות. כידוע ניצול יעיל יותר של רכבי הובלה מפחית את שעות פעילותם ומקל על נפח התנועה ליתר כלי הרכב בכבישים. סדרן העבודה יושב מול מפה ממוחשבת, המאפשרת לו לדעת את כל הנתונים על כל משאית, ויכול לתת מענה מהיר יותר לכל שינוי.

ניתן לדעת בכל רגע נתון מי נוהג ברכב, מה ייעודו, מהו המסלול שנקבע לו בעת הקרובה ומהו המטען הנישא. כדי להפוך את התובלה לרִווחית ככל האפשר ואת העבודה ליותר פרודוקטיבית, כל אחד מהצדדים מעודכן, בכל זמן נתון, בכל פרטי התובלה: מזמין ההובלה יכול לעקוב באמצעות האינטרנט היכן נמצאת הסחורה שלו באמצעות קוד הרשאה המאפשר נגישות מלאה למידע, מוקד השליטה מזין מידע ומקבל משובים ואילו הנהג מקבל עדכונים מיידים על כל שינוי שחל במסלולו או בעיתוי הנסיעה.

המערכת מאפשרת להעביר הודעות כתובות והודעות מילוליות. הנהג יכול לסנן את ההודעות הנכנסות, אם הוא זקוק למידע על כבישים עמוסים, על לקוחות שממתינים לו. ביכולת הנהג לעכב קבלת הודעות, או לקבל מידע הן בכתב והן באופן מילולי בו זמנית.

ההודעות המעוכבות אינן נמחקות ונשמרות בזיכרון עד שהנהג מתפנה אליהן. הניסוחים קבועים וקצרים, ובדרך זו קטן הסיכון לשיבושים או לטעויות בתשדורת האלקטרונית המהירה.

מערכת מִחשוב אינטראקטיבית לתקשורת בין המכונית בתנועה ובין מוקדי בקרה, מכוונת ומנתבת בעת עומס ופקקים. המערכת מאפשרת להעביר הודעות כתובות והודעות מילוליות. ניתן אף להתאים את מהירות הרכב המקסימאלית למהירות אותה מורה התמרור, שמוצב בקרבת מקום.

הגבלת מהירות

להפחתת הקטל בכבישים נדרש הנהג להתאים את מהירות נסיעתו לתנאי הדרך. רשויות האכיפה במדינות המתקדמות בוחנות לאמץ את מגביל המהירות בחוק – הן לרכבים הפרטיים והן לרכבים הכבדים והציבוריים.

הכוונה היא להגביל את מהירות הרכב בהתאם לכביש או לאזור שבו הוא נע באותו רגע, באמצעות קליטת אותות ממשדרים המוצבים בצידי הדרך. מערכת הגבלת המהירות אינה מאפשרת לעלות על מהירות הנסיעה שאליה היא כוילה באותו הכביש. מומחים טוענים כי התקנת מגביל מהירות משתנה לתנאי הדרך תפחית משמעותית את מספר התאונות ומספר ההרוגים.

אוטובוסים ורכב כבד מחויבים כבר היום בהתקנת מגביל מהירות. בבדיקות אקראיות שנערכו בכבישי אירופה נתגלה, שנהגים רבים מוציאים את הנתיך של המגביל, ובכך מנטרלים את פעולתו. התברר שמגביל המהירות הוא רק קצה הקרחון בנושא עבירות מהירות, וכי לא מעט נהגים מחבלים בפעולת הטכוגרף.

כדי להתמודד עם בעיה זו פותחה מערכת אלקטרונית מיוחדת, שתפקידה לבדוק את תקינות התפקוד של מגביל המהירות. הבדיקה נערכת בעת הרישוי התקופתי ובבדיקות פתע בכבישים. חיבור מהיר לטכוגרף קובע האם מגביל המהירות תקין ואם שונה משהו בטכוגרף או ברישומיו.

מגביל מהירות מפוקד מרחוק

מערכת מתוחכמת שפותחה לאור העובדה שתמרורי הגבלת המהירות שמוצבים בצידי הדרכים מהווים לחלק מהנהגים בגדר המלצה בלתי מחייבת בלבד.

בטכנולוגיה החדישה מותאמת מהירות הרכב המקסימאלית למהירות אותה מורה התמרור שמוצב בקרבת מקום.

המערכת מורכבת משני רכיבים: מגביל מהירות ומשדר חיצוני, שמשדר הנחיות למכשיר שמותקן ברכב. מקלט, שהינו חלק ממגביל המהירות, קולט את האותות ממשדרים שמוצבים בצידי הדרך, ואשר מוסרים מידע על המהירות המקסימאלית שמותרת באותו קטע בכביש. המגביל מכייל את עצמו למהירות זו ואינו מאפשר לנהג לעבור את המהירות המותרת.

גם כשמנסה הנהג ללחוץ על דוושת ההאצה, אין תגובה של המצערת החשמלית, ובמידת הצורך מצטמצמת אספקת הדלק למנוע. ברגע שמושגת המהירות המופחתת חוזרת שוב השליטה של הנהג על אספקת הדלק.

מוקד שליטה אזורי יוכל לשנות את הגבלת המהירות, בהתאם לשעות היום השונות בפיקוד מונחה. כך, למשל, תופסק הגבלת המהירות בקרבת בתי ספר בשעות הערב ובסופי שבוע.

הפחתת מהירות אוטומטית יכולה להתבצע גם לפני שהרכב מגיע לצומת, מפגש מסילת רכבת ושטח עירוני. כך ניתן להימנע משימוש בפסי האטה טורדניים. צג קטן בלוח המחוונים יפנה את תשומת ליבו של הנהג למהירות המותרת ויתריע על הגבלת המהירות.

פיתוח נוסף, שהוצג לאחרונה, הינו דוושת האצה אקטיבית שפשוט מתנגדת קלות ללחיצה של הנהג עליה. בשיטה זו – סומכים על הנהג שיבין את הרמז ויפחית את מהירות רכבו.

לוחית רישוי אלקטרונית

תג זיהוי אלקטרוני בודד נועד לזהות את כלי הרכב מבלי שיהיה צורך לעצרו בכל פעם, לשם אכיפה או ביצוע תשלום בכבישי אגרה. תג הזיהוי, המשמש כלוחית רישוי אלקטרונית, מורכב ממשדר המאפשר לרכב לעבור בכל נקודות הביקורת השונות.

עד כה, קריאת ופִענוח המידע בוצעו בסיוע מערכת גראפית שצילמה את לוחית הרישוי של הרכב. בשיטה החדשה ניתן לאכוף את בדיקת עומסי היתר בקלות ובפשטות. לוחית הרישוי האלקטרונית תזהה את המשאית, עוד בטרם הגעתה לתחנת השקילה ולהציג את נתוני הרישוי והמשקלות המותרים, ובכך להימנע מעצירתה לצורך אימות נתוני הבדיקה.

בתכנון הקמת נתיבי שקילה, לצד נתיבי הנסיעה. השקילה תבוצע מבלי שהרכב ייעצר ומבלי היווצרות עומסי תנועה. המידע שמתקבל מלוחית הרישוי האלקטרונית נרשם במחשב ומועבר לתחנות השקילה האחרות, הפוטרות את המשאית משקילה חוזרת במסלול נסיעתו.

המידע שייאגר במחשב יסייע במעקב אחר שעות הנסיעה והמנוחה, וישמש לצורך אכיפה משלימה. ניידות המשטרה יקבלו דיווח על רכב ציבורי או כבד, שנהגו חרג משעות הנהיגה הרציפות המותרות לו ויעצרוהו לבדיקה. המידע יאפשר ניתוח גם של מהירות הנהיגה ועומסי התנועה.

נהיגה אוטומטית בכבישים חכמים

בתיאוריה, רעיון הנהיגה האוטומטית נשמע מבטיח. אם מניעים באמצעותה רכבות ומטוסים, ומנחיתים רכב ממונע על המאדים, מה הבעיה לנהוג במכונית אחת ולנווט, במקביל, כמה אלפי מכוניות.

כבר היום פותחו מערכות מתוחכמות מאוד, אשר מאפשרות נהיגה אוטומטית בכבישים מהירים. מחשב, המותקן ברכב, שומר על נתיב ויודע להימנע מהתנגשויות ברכב אחר או באובייקטים נייחים.

תרומתה של הנהיגה האוטומטית בכבישים חכמים תפחית את מספר התאונות בשיעור דרמטי. המחשב המותקן ברכב שומר על נתיב הנסיעה ויודע להימנע מהתנגשויות ברכב אחר. המכונית תחסוך זמן, דלק, ואף תזהם פחות את הסביבה.

הצורך בפתרונות מיידים לבעיות התחבורה המחריפות ברור לכולם. כמעט כל עורקי התחבורה הרב-מסלוליים פקוקים לגמרי בשעות השיא של הנהיגה. מכוניות אוטומטיות על כבישים חכמים יחסכו לא רק זמן, אלא אף יזהמו פחות את האוויר, יצרכו פחות דלק ויעניקו לנהגים חוויה שונה לחלוטין מזו שלה הם נחשפים כעת.

המאמץ מתרכז בעיקר בתקשורת ההדדית שבין כלי הרכב השונים שנוסעים באותו זמן על הכביש. מצלמות ווידאו דיגיטאליות מעבדות את הנתונים הממוחשבים מהתצלומים המתקבלים, ומעבדי המחשבים מתפעלים את הרכב, בזמן אמת.

תבונתה של המכונית האוטומטית תפחית את מספר התאונות בשיעור דרמטי. המחשבים שליד ההגה ינהגו במהירות סבירה, וישמרו מרחק, לא יעקפו בפראות ולא יחצו באדום. סילוק התגובה האנושית מעסקי הנהיגה תמנע כמעט לחלוטין את התאונות בערוצי התנועה המרכזיים.

ניתן לעקוב אחר תנועתו של רכב ואחר סימוני צבע על הכביש. המערכת קובעת אם הנהג עבר בשוגג (בלי לאותת) לנתיב אחר או לשוליים. המערכת השנייה עוקבת אחרי אותות המתקבלים ממגנטים פשוטים השתולים בתשתית הכביש, וכך היא מסוגלת להנחות את הרכב לשמור על נתיב הנסיעה גם ללא התערבות הנהג.

במסלול ניסיוני נזרעו אלפי גלילי מגנטים. מגנטומטרים מיוחדים, שהותקנו מתחת לפגושים הקדמיים והאחוריים של הרכב קולטים את האותות המגנטים ומזינים בהם את מחשבי המכונית. המחשב מעבד את המידע, קולט את מיקומה ואת גודלה של הפנייה הבאה ומשגר הוראות למערכת ההיגוי.

מעבר נתיבים בטוח

להתרעה על נוכחות כלי רכב בשטח המת של שדה הראייה, פותחה מערכת גלאים אינפרא אדומים, המפחיתה את פגיעות הצד הבלתי מכוונות, הנגרמות מתאונות בכבישים מהירים.

מערכת האלקטרו-אופטיקה, שפותחה על ידי חברת סימנס, כוללת נורית כחולה, הממוקמת בחלקן העליון של שתי מראות הצד. הנורית נדלקת בעת הפעלת האיתות לסימון כשירות הציוד. אם מצוי רכב כלשהו בשדה הראייה המת, נדלקת שורת נורות צהובות להתרעה.

מאחורי כיסוי האורות האחוריים ברכב, מותקנים חיישנים אינפרא אדומים, הסורקים את האזורים המתים של שדה הראייה. כאשר החיישנים מגלים החזרה, משמעות הדבר שמעמדת הנהג לא ניתן להבחין באובייקט, ושורת הנורות הצהובות נדלקות.

מעבד מחשב זעיר דוגם 14 אותות המוחזרות בשתי מאיות השנייה, מונע התרעות שווא הנגרמות מתנאי מזג האוויר הקיצוניים ומפעיל את נורות התצוגה שעל המראה.

לאחרונה הוצגה מערכת אזהרה חדישה, המשמיעה קול אם הרכב עובר לנתיב שני שלא בבִטְחָה. שני רמקולים ממוקמים בדלתות הימניות והשמאליות, והיחידה המרכזית לעיבוד נתונים שולחת אות כדי שיושמע קול רועם. כאשר הרכב סוטה ימינה, קול האזהרה בא מהרמקול הימני ואם הרכב סוטה שמאלה הקול בא מהרמקול השמאלי.

הוכח כי הנהג מתרחק אינסטינקטיבית מהצד שממנו בא הקול, אולם חשוב לבחור קול רועם מתאים, המזהיר את הנהג באופן יעיל אך בלי לגרום לתגובה מוגזמת.

שיירת מכוניות עם נהג אחד

מערכת הכוונה מתוחכמת, שפותחה על ידי חברת מרצדס, מאפשרת לעקוב ולנסוע אחרי מכונית רגילה, שבה נוהג נהג אנושי. מערכת ההכוונה מתוכננת כך שתמיד יישאר מרווח של מספר מטרים בין המכוניות. מנגנון פיקוח מתוחכם יודע לעקוב במדויק אחרי הפעולות השונות שמבצע הנהג האנושי ולהעבירן בשלמותן למכונית האוטומטית.

השיטה מצוינת בלהיפטר מתופעת העייפות של נהגי משאיות ורכב כבד, המובילים את תוצרתם בשיירה. פשוט מבטלים את הצורך בנהג, ומאפשרים למשאיות לנהוג את עצמן. נתונים על פעולות המנוע, ההיגוי והבלימה מועברים מיידית למשאית האוטומטית ומאפשרים לה לעקוב בדיוק לאחר המוביל האנושי.

כדי לתכנת את הרכב, נותנים לו שיעורי נהיגה. מכניסים את המחשב למצב "למידה", בהנחיית אדם הנוהג מספר דקות. המחשב רושם בזיכרונו את תנועות הנהיגה, ומשווה אותן עם תמונות שמתקבלות ממצלמות וידאו המורכבת על גגו של תא הנהג. לאחר שהמחשב למד כיצד להחזיק את הרכב במרכז הנתיב, הוא מוכן למשימת הנהיגה.

למשאית האוטומטית מספר יתרונות, שהעיקרי הוא החיסכון הכספי הנובע מהאפשרות לנהוג ב"רכבת", היכולה להגיע לשש משאיות הנוסעות בעקבות משאית רגילה אחת, וכל זאת באמצעות נהג אחד בלבד. יתרון נוסף הוא בשיפור האווירודינמיות לטובת חסכון בצריכת דלק.

המגבלות שהתגלו נעוצות באורכה הגדול של רכבת המשאיות, המקשה עד לעקיפה בטוחה, וכן הקושי לקיים קשר אופטי רציף בעת שהמשאית הקדמית מבצעת סיבוב חד של 90 מעלות.

התראה לנסיעה לאחור

גילוי מכשולים מאחורי הרכב פותח בשנים האחרונות, למניעת פגושים מעוכים ולהגנה על חיי ילדים. מערכת "פארקטרוניק" של חברת מרצדס משתמשת בגלי קול בתדירות גבוהה לזיהוי עצמים. מקלטים-משדרים קטנים מפיצים גלי אולטרה-סאונד, שאינם נקלטים באוזני בני אדם, ומציגים את הגל החוזר באמצעות תצוגת דיודת אור המותקנת בלוח המחוונים.

כאשר הנהג נוסע לאחור, מתגלה תצוגה שנייה במראה האחורית. בנוסף לכך, נשמע צליל אזהרה כאשר הנהג נמצא בטווח 25 ס"מ מפגיעה באובייקט.

מוצר בטיחותי זול ויעיל הוא זמזם, המשלב התראה אלקטרונית ונורית הלוגן ביחידה אחת. בעת הנסיעה של המכונית לאחור מופעל אוטומטית הזמזם ונדלקת הנורית. שניהם גם יחד מהווים התראה חזקה להולך הרגל. הרכבתו פשוטה מאוד, ולמעשה היא מתבצעת כשם שמתבצעת החלפת נורית חשמלית רגילה.

חיישני וידאו, שפותחו על ידי חברת בוש, מותקנים בחלקה האחורי של המכונית ויכולים לסייע בחנייה או כסיוע גיבוי. מצלמה אחורית מאפשרת יותר יתרונות לגבי אובייקטים נעים המפוענחים באמצעות עיבוד התמונה, והנהג מוזהר במצבים קריטיים. אפשרות נוספת היא שיפור ראיית הלילה באמצעות מצלמה זו.

על אותו עקרון פעולת חיישני וידאו, פיתחה חברת "בוּשׁ" – מצלמה קדמית המזהה תמרורים ובעלת פונקציות חדשות, כמו גילוי נתיב עם אזהרות לשינוי נתיב עם אזהרות לשינוי נתיב בלתי מתוכנן.

שמירה על עֵרַנות הנהג

"שומר נהג לא ינום". ניתוח תוצאותיהם של מחקרים מגלה קשר שבין תאונות ובין נמנום מאחורי ההגה, כששיעור הקשר נאמד בין אחוז לעשרה אחוזים. האיזון בין מצב של עֵרַנות מלאה ובין מצב של שינה גמורה נקבע באמצעות קשר בין מערכת העצבים המרכזית ובין התנאים הסביבתיים.

תאונות דרכים רבות, שהתרחשו בגלל שהנהג לא היה כשיר לנהיגה, הובילו חברות בינלאומיות לפתח מערכות ייחודיות, שבודקות ללא הרף אם הנהג עֵרַני ואם הוא נתון להשפעת אלכוהול או סמים.

מערכת שפותחה על ידי חברת פורד נשענת על מצלמת מיקרו, המותקנת בלוח המחוונים. המערכת סורקת את תנועות עיני הנהג ומחשבת על פיה את כושר נהיגתו בכל נקודת זמן. המחשב יודע לנתח את הנתונים ולקבוע האם הנהג כשיר לנהיגה, בהתאם לתנוחת הראש של הנהג, מספר המצמוצים בעיניו, ופרק הזמן שבו הן נעצמות.

אלגוריתם, שתוכנת במחשב, מנתח את הממצאים ללא הרף. אם המחשב קובע שהנהג עומד להירדם, אזי, מופעל מיידית צפצוף אזהרה חזק שתפקידו להעיר את הנהג. ביכולת המערכת אף להגיב כשהנהג קופץ בפתאומיות, כשמבטו קפוא ועיניו בוערות.

תנאים סביבתיים משפיעים על מידת עֵרַנותו של הנהג, כגון: הנדסת אנוש, תזונה, טמפרטורה, רעש, הרעדה ואור. לנמנום תופעות פיסיולוגיות, כגון העדר הבחנה בנעשה מסביב וליקויי הסתכלות, וכן אי הבחנה בהבהוב פנסים.

ניתן ליישם ולהרחיב את המערכת, כך שהמחשב לומד מקרוב לזהות את קשתית העין של הנהג, ואינו נותן לנהג שהוא לא מכיר להניע את המכונית.

חברת סימנס פיתחה מצלמה מיניאטורית, המצלמת באופן קבוע את עיני הנהג. המחשב מעבד את התמונות וכאשר מתגלה שהנהג עצם את עיניו לפרק זמן ממושך מהרגיל, מופעלת מיד אזעקה, המשלבת גם את מזגן הרכב והרדיו.

טויוטה הציגה מערכת אזהרה לנהג המנומנם, המחויב לענוד צמיד ובו חיישן דופק. ישנוניות מאובחנת גם על ידי שינויים לא סדירים במצב גלגל ההגה. כדי לתת לנהג תוספת עיניים בדרך ותוספת ידיים במתגים, מבזיקה תאורה ומושמע קולם של הזמזמים. לאחר מכן מזדעזע מושב הנהג, ולבסוף אם כל זה לא עוזר, נבלם הרכב באופן אוטומטי.

נעילת הצתה לנהגים שיכורים

נהיגה בעת שכרות מובילה לתאונות לא מעטות. באוניברסיטת מרילנד בארה"ב נבדקו נהגים עבריינים שנתפסו נוהגים בשכרות. הוטל להתקין ברכביהם מתקן שמונע את התנעת הרכב כאשר הנהג שתוי. רק אם נמצא שהנהג אינו שתוי, ובדיקת מחשב לפליטת אדי האלכוהול מאשרים את כושרו, הוא יכול להתניע את רכבו.

חברת סקניה השבדית פיתחה רכיב הנישא בכיס, שמשלב בתוכו אלמנטים של אימובילייזר, כרטיס חכם ויחידה קטנה לזיהוי רמת האלכוהול בנשימה. לפני כל התנעה צריך הנהג לשאוף לתוף פיה זעירה. ההתנעה מתאפשרת רק אם רמת האלכוהול נמוכה מהסף המסוכן. הכרטיס החכם אוגר בתוכו את נתוניו האישיים של הנהג, את נתוני הנסיעה, טמפרטורת המיזוג, מיקום המושב, זוויות המראות ועוד.

במהלך ניסוי מקיף, נדרשו נהגים שנתפסו להתקין ברכבם את המכשיר החדש כתנאי לאי שלילת רישיון נהיגתם. ההשוואה נערכה בין קבוצת ביקורת שנייה, שנהגיה נתפסו באותה עבירה אך לא חויבו להתקין את המכשיר. בתום שנה הוכח כי במכוניות שבהן הותקן מכשיר הנשיפה, קטנו ב-65% הסבירות שהנהג ייתפס בעבירת שכרות חוזרת.

בהתאם לתקנות התעבורה: אם בכל מאה מיליליטר של דם יש יותר מ-50 מיליגרם אלכוהול, או אם בליטר אוויר נשוף יש יותר מ-240 מיקרו/גרם אלכוהול, ניתן לקחת את הנהג לבית החולים לבדיקת דם. מכשיר הינשוף, המשרת את משטרת התנועה, יעיל, ותוצאותיו קבילות בבתי המשפט לתעבורה.

אכיפת מהירות

אין זה סוד, שקיימת בארץ ובעולם התלבטות באשר לאפקטיביות של אכיפת המהירות ותרומתה בהכרח להפחתת תאונות הדרכים. הרבה נאמר שמשטרת התנועה אוכפת עבירה, שאין תמיד בהכרח קשר בינה ובין תאונות, ובמיוחד שמדובר בנסיעה בכביש מהיר ובטוח.

במספר מדינות החליטו לעבור בהדרגה לאכיפת מהירות גלויה, שמיועדת להרתעה יותר מאשר כמקור לרישום דוחות תעבורה.

האכיפה הגלויה מנצלת שתי מצלמות וידאו דיגיטאליות שמוצבות במרחק מה זו מזו. כשהרכב חולף ליד המצלמה הראשונה הוא נקלט בעדשה שלה, והתמונה מועברת למערכת ממוחשבת. זו מנתחת את התמונה ומפענחת את מספר לוחית הרישוי של הרכב. לאחר שהרכב נקלט בעדשת המצלמה השנייה, המחשב קובע את המהירות הממוצעת שבה נסע הנהג בקטע הנתון.

המטרה היא להזכיר לנהג שיש אחריו מעקב במהלך הנסיעה, וכי שאר הנהגים יודעים מיהו עבריין המהירות ובאיזו מהירות הוא נוסע. המערכת הממוחשבת מחוברת לשילוט אלקטרוני משתנה, שמודיע ברבים איזה רכב ביצע עבירה ומהי המהירות שבה נסע. מעל השילוט האלקטרוני מופיע תמרור שמציין את המהירות המרבית המותרת באותו אזור. הנתונים נרשמים במחשב, כולל מיקום העבירה, תאריך ושעה מדויקת, כדי להפיק דו"ח תעבורה.

אכיפה בעזרת מכשור אוטומטי צוברת תאוצה גם בארץ. מד הרווח ומהירות (מרו"ם), מצלם דיגיטאלי את כל כלי הרכב העוברים בדרך, ושומר את תמונותיהם של אלה שעברו עבירה. המרו"ם עומד בצד הדרך ומסוגל לאכוף כנגד כלי הרכב בנתיב הסמוך למקום הצבתו. משטרת ישראל הפסיקה את האכיפה במכשיר זה.

ברשות המשטרה מכשירי מדידת מהירות, מסוג "מולטנובה", המוצבים בעשרות עמודים אפורים וגלויים. בחלקם מותקנים מכשירי אמת ובחלקם דמה. שלטים מזהירים את הנהג ומודיעים לו כי הוא נכנס לאזור אכיפה אוטומטי.

המכשיר הנפוץ ביותר לאכיפת מהירות, הן בתחום העירוני והן בתחום הבינעירוני, הוא מד מהירות הלייזר (ממל"ז). המכשיר קומפקטי ומצויד בתצוגה דיגיטאלית. השוטר יושב בניידת או עומד בצד הדרך ולוכד את הרכב העבריין, וכשמתברר כי הנהג עבר את המהירות המותרת מסמנים לו לעצור.

מכשיר עדכני לאכיפת תקנות המהירות, מכונה "ואסקאר", המחשב ומקליט המהירות ממוצעת על בסיס ויזואלי. המכשיר אינו מייצר כל אות ואין כל אמצעי גילוי אלקטרוני כנגדו. שעון עצר ומחשבון מחשב את המהירות הממוצעת של הרכב שעובר קטע נתון. בפני השוטר עומדת האפשרות לבחור בין בדיקה במצב נייח, בתנועה או בשיטת המעקב על ידי מד האוץ של הניידת.

מניעת גניבת רכב

בישראל נגנבים מדי יום כלי רכב רבים. למעשה היקף עבריינות הרכב אצלנו הוא מבין הגבוהים במדינות המפותחות, ובמקום טוב בצמרת העולמית. מעל שני מליון כלי רכב נעים וחונים בארצנו, ומהווים טרף נוח וקל לעברייני הרכב.

מודעות ציבורית נמוכה לצורך בשמירה על הרכוש היקר, ומיעוט אמצעי מיגון, הם הגורמים לנגע זה. חשוב לדעת כי ככל שחברות הביטוח משלמות יותר פיצויים למבוטחים, הן מפזרות את המעמסה על כלל ציבור הנהגים, ומעלות את תעריפי הביטוח השנתיים.

מיגון בפני גנבות

מכת גניבת כלי רכב או פריצה לתוכם, אינה מיטיבה עם הנתונים הסטטיסטיים. עשרות אלפי כלי רכב, מדי שנה, עוברים חוויה מפוקפקת זו. חשוב להכיר את אמצעי המיגון המקובלים בשוק:

מניעת כניסה לרכב
כפתורי דלתות
מנעולי דלתות
מנעול תא מטען ומיכל דלק

התרעה על טיפול ברכב
גלאי זעזועים
גלאי טלטול (אזעקות)
גלאי אקוסטי

גילוי כניסה לרכב
אולטרא-סוני
מפסקי דלק (אזעקות)
אינפרא אדום

מניעת התנעת רכב
מנעול מתג ההתנעה
נעילת גלגלים
מכסה מנוע
מנעול הגה פנימי
מנעול הגה ותיבת הילוכים חיצונית

מניעת זיוף זהות
מערכות אלקטרוניות המונעות אספקת דלק
מערכות אלקטרוניות המונעות פעילות תקינה או רציפה של המנוע

איתור רכב גנוב
סימון שלדה ומספר מנוע
סימון חלקי רכב עם מספר הרישוי
בקרת רישיונות רכב
מערכות אלקטרוניות וממוחשבות לאיתור רכב גנוב

מפתח אלקטרוני – מותקן מחלק מכלי הרכב המוכרים היום. כולל מערכת ממוחשבת, השולטת על מחשב המנוע ומסוגלת לוודא שרק בעל המפתח יוכל להניע את הרכב. המערכת מהווה תחליף לאזעקה ונעילה מרכזית, המונעת את התנעת הרכב.

בנויה משילוב של מיליוני קודים, בלתי ניתנים לפיצוח, ורק עם קבלת הקוד המתאים מועבר קוד נוסף למחשב המנוע ומאפשר את הנעת הרכב.

מיגון יעיל בפני גניבות, חייב להיות נוח לשימוש ואמין. אל לו לסכן את בטיחות הרכב, ועליו להשתלב במיגון הרכב בכללותו. המלצת הגופים הציבוריים, העוסקים בנושא, הם למגן בשלבים, ולהתאים את האמצעי הייחודי, בהתאם לצורך:
התרעה על טיפול ברכב
מניעת כניסה לרכב
התרעה על כל ניסיון כניסה לרכב
מניעת התנעת הרכב
איתור רכב גנוב
מניעת מכירת רכב גנוב למסחר בחלקיו

גנבים חכמים ומתוחכמים, מכירים היטב את מירב מערכות האזעקה, כיצד הן מותקנות, ומהן הדרכים היעילות לנִטרולן. לכן, מנסים היצרנים לשפר את מוצריהם ואת עמידות המערכות בכל דרך אפשרית. ביניהן: מערכות אזעקה הפועלות באמצעות רדאר, וכוללות שני אזורי כיסוי למניעת אזעקות שווא. איזור הכיסוי הראשון הוא מסיב למכונית, והשני בתחום פנים המכונית. אם אין תנועה בתוך הרכב, חוזר הרדאר לסרוק את סביבת המכונית. מערכת נפוצה, שהוכיחה עצמה, במידה לא מבוטלת, היא זו המבוססת על קוד אלקטרוני אישי פנימי, המשמש להתנעת הרכב ולכיבוי האזעקה. מפתח השירות האישי מאפשר התנעה רק לאחר קליטת הקוד הנכון, ועד אז מנעול פלדה קשיח מונע פריצה בכוח.

האזעקות נותרו המערכות המובילות בצמצום מימדי גניבות הרכב. במתקדמות שבין המערכות ניתן למצוא את:
מערכת אלקטרונית הסורקת את כל המערכות ללא הפסק. כל תקלה מאותרת מיידית, תוך כדי הודעה על קיומה ועקיפת התקלה, כדי שהמערכת תמשיך לפעול ביתר חלקי הרכב.
מערכת כנגד סורקים המנסים לפרוץ את הקוד הדיגיטאלי.
שלט רחוק חכם, המשדר מיליוני קודים דיגיטאליים, והמסוגל להפעיל גורמים שונים, כגון: חלונות חשמליים, דלתות, תא מטען ומנוע, חימום מושבים, מזגן אוויר ועוד.

צפירה בטיחותית

מערכת מהפכנית, המתבססת על תופעות טבעיות המתרחשות באוויר ברגע שנוצרים גלי קול, תאפשר לייצר גלי קול ממוקדים, בדומה למיקוד של קרן הלייזר. המערכת החדשה, שבעבר הרעיון הועלה רק בסרטי מדע בדיוני, מאפשרת הפעלת צפירה או סירנה, רק לנהגים החוסמים את מסלול הנסיעה או אזהרה נקודתית.

בתדר הנמצא בתחום השמיעה האנושית פועלים גלי הקול כמו מים בשלולית שאבן פגעה בה.

הם מתפשטים במעגלים, בטבעות גדלות והולכות, ונחלשים ככל שמתרחקים ממקור הקול. תדרים אולטרה-סוניים, שבהם עושה שימוש הטכנולוגיה החדשה, פועלים בתדר גבוה מזה שבני האדם או אפילו הכלבים יכולים לשמוע.

גלים אלה, בתדר של מעל 20,000 הרץ "מתחברים" עם האוויר כדי ליצור קול, הנשמע כאילו הוא יוצא מקיר או מאוזניות, לכביכול, של האדם. את הקול ניתן לכוון כך, שייצא במעין צינור אוויר צר ביותר, יגיע למרחק של עד 135 מטרים בנקודת היעד, ויתפרס לרוחב של 15 ס"מ בלבד, וזאת מבלי שתהיה ירידה באיכות או בעוצמת הקול.

המערכת פותחה על ידי אלווד נוריס, ממציא אמריקאי בעל שם עולמי, וניתן ליישמה לייעודים שונים, כגון מניעת שמיעת יללת הצופרים מן העומדים על המדרכה או מתושבי הבתים הסמוכים, השמעת מוסיקה שונה לכל זוג רוקדים בדיסקוטק, השמעת פרטי מבצעים ללקוח החולף במרכול ליד מדף מוצרים ועוד.

העיקרון הבסיסי של המערכת הוא ניצול תכונה מסוימת של האוויר. גלי קול רגילים, כמו הדיבור, הם גלי לחץ קטנים העוברים דרך האוויר.

כשהלחץ עולה או יורד, האוויר גורם לגלי הקול להשתנות במקצת. ואם משנים את גלי הקול, נוצרים תדרים חדשים בתוך הגל עצמו.